Dan broja π
Autor: Sanja Mirenić, 15. 3. 2025. 17:39

14. ožujka se u cijelom svijetu obilježava Dan broja Pi, a na taj je datum i Međunarodni dan matematike.
Broj Pi (označavamo ga grčkim slovom π) predstavlja omjer opsega i promjera kruga. To je iracionalan broj što znači da ima beskonačno mnogo decimala koje se ne ponavljaju periodički. Njegova vrijednost zaokružena na dvije decimale iznosi 3.14 te se baš zato 14. ožujka slavi njegov dan.
Naša škola je obilježila Dan broja π raznim aktivnostima. Učenici su istraživali zanimljivosti o tom čudesnom broju te izradili prigodne plakate kojima smo ukrasili školski hodnik. Ovaj iracionalan broj zaokupljao je znatiželju mnogih matematičara tijekom povijesti, a neke od zanimljivosti koje su fascinirale naše učenike su: da se broj π može uglazbiti ili prikazati bojama tako da se svakoj znamenci pridruži određena nota odnosno boja, da se među znamenkama broja π može pronaći zapis svačijeg datuma rođenja kao i mnoge druge. Kroz izradu plakata učenici su pokazali svoj umjetnički karakter, kroz nagradnu igru natjecateljski duh, a neki su otišli korak dalje te se okušali u dizajniranju prigodnih privjesaka.
Obilježavanjem dana ovoga posebnog broja učenici su spoznali mnoge činjenice iz područja matematike i znanosti te podigli svijest o važnosti matematike u svijetu oko nas.
Profesorice matematike
Parkiranje bicikala ispred škole
Autor: Jagoda Kovačić, 11. 3. 2025. 08:51
Dragi učenici i roditelji,
Škola je osigurala prostor između smetlarnika i kotlovnice za parkiranje bicikala, romobila, skutera… Molimo vas da koristite taj osigurani prostor koji je i pod videonadzorom.
Uskoro, po dovršetku radova na školskom trgu, biti će osigurano još dodatnih mjesta za parkiranje bicikala po rubnoj zoni trga uz nogostup.
Parkiranje/ostavljanje bicikala bilo gdje drugdje (stupovi od rasvjete, ispred ulaza škole, jarboli, …) nije prihvatljivo!
Bicikli izvan zone parkiranja biti će uklonjeni.
JEDANAEST STOLJEĆA HRVATSKOGA GLAGOLJAŠTVA
Autor: Sanja Mirenić, 10. 3. 2025. 18:33
Ove kalendarske godine, 2025., slavimo 11 stoljeća hrvatskoga glagoljaštva.
Davnu 925. g. povezujemo s najstarijim dokumentiranim spomenom hrvatskoga glagoljaštva, u pismima koje je tadašnji papa Ivan X. slao hrvatskom kralju Tomislavu.
925. godine održan je Prvi splitski crkveni sabor, jedan od ključnih događaja iz starohrvatske povijesti.
Jedno je od papinih pisama upućeno Tomislavu, kojega papa naziva kraljem. Zbog toga se 925. godina u predaji uzima kao početak hrvatskoga kraljevstva. U skladu s tom predajom, Hrvatski je sabor 2025. godinu proglasio »Godinom obilježavanja 1100. obljetnice hrvatskoga kraljevstva«.
Za kulturnu i crkvenu povijest hrvatskoga naroda 925. godina ujedno je i događaj s kojim je povezan najstariji dokumentirani spomen hrvatskoga glagoljaštva.
Nakon toga (dokumentiranog) početka 925. godine, uslijedila je više od tisućljeća duga povijest glagoljaštva na hrvatskim prostorima. Danas je bez poznavanja hrvatskoga glagoljaštva nemoguće opisati i razumjeti ne samo hrvatsku povijest nego i povijest europskoga kršćanstva u cjelini.
Bit se glagoljaškoga djelovanja može prepoznati u poznatim riječima iz kolofona hrvatskoglagoljskoga Misala hruackoga, koji je 1531. godine u Rijeci otisnuo slavni glagoljaš i humanist, biskup Šimun Kožičić Benja: Na Božju hvalu i hrvackago jezika prosvjećenje.
Iz Božje hvale na svojem jeziku (a ne na službenom latinskom) iznikla je glagoljaška kultura pismenosti koja je prosvijetlila hrvacki jezik. Pritom se treba sjetiti da je glagoljašima riječ jezik označavala i ‘jezik’ i ‘narod’.
Danas je glagoljica simbol hrvatskoga nacionalnog identiteta. Ona je i predmet znanstvenoga istraživanja, a svoje mjesto ima i u obrazovnome sustavu u sklopu nastave Hrvatskoga jezika i Povijesti te brojnih učeničkih glagoljaških skupina.
Zbog važnosti glagoljice u hrvatskoj kulturi i povijesti godine 2014. umijeće čitanja, pisanja i tiskanja glagoljice proglašeno je nematerijalnim kulturnim dobrom, a godine 2019. Hrvatski sabor dan 22. veljače proglasio je Danom hrvatske glagoljice i glagoljaštva.
U našoj školi obilježavamo i slavimo 11 stoljeća hrvatskoga glagoljaštva nizom aktivnosti, od kojih su dvije već realizirane.
20. veljače 2025. 3.a razred posjetio je Nacionalnu i sveučilišnu knjižnicu u Zagrebu u sklopu Dana otvorenih vrata knjižnice. Cilj posjeta bilo je obilježavanje Dana NSK i Dana hrvatskoga glagoljaštva koji je i spomendan Republike Hrvatske. Učenici su prepoznali značaj NSK u društvu kao institucije od nacionalnog interesa.
Hrvatski sabor je za Dan NSK i Dan glagoljice i glagoljaštva proglasio 22. 2. jer je na taj dan 1483. godine dovršen Misal po zakonu rimskoga dvora. Na portalu Glagoljica.hr može se pogledati ovo posebno djelo hrvatske kulture i pisane baštine. To je prva knjiga tiskana na hrvatskom jeziku i najstarija knjiga otisnuta glagoljicom i važan je to dokaz da su Hrvati već u 15. stoljeću bili izrazito društveno, gospodarski i kulturno razvijen narod.
Učenici 2.c i 2.d posjetili su 20.2. Područnu knjižnicu Galženica i prisustvovali su predavanju o 11. stoljeća hrvatskoga glagoljaštva. Gošća-predavačica je bila dr.sc. Ana Mihaljević iz Staroslavenskog instituta.
Nastavak obilježavanja ove važne obljetnice i našeg školskog projekta slijedi….
[više]
DAN ŽENA 8.3.
Autor: Irena Rajković, 8. 3. 2025. 08:05

Drage žene, sretan vam i inspiriran vaš dana!
Hvala vam što svojim radom, energijom i pozitivizmom činite naše okruženje boljim.
Međunarodni dan žena, koji se obilježava 8. ožujka, slavi postignuća žena u društvu i istovremeno podsjeća na važnost borbe za ravnopravnost spolova. Ovaj dan je prilika da se skrene pažnja na izazove s kojima se žene suočavaju, uključujući nejednakost u plaćama, nasilje i diskriminaciju, te da se potiče stvaranje pravednijeg društva. Kroz proslave, proteste i različite aktivnosti, Međunarodni dan žena ima za cilj podizanje svijesti o pravima žena.
Izvor fotografije: SHU
Prava žena obuhvaćaju širok spektar pitanja, uključujući pravo na obrazovanje, pravo na rad, pravo na odlučivanje o vlastitom tijelu, kao i pravo na zaštitu od nasilja. Žene imaju pravo na jednaku plaću za jednak rad, pravo na glasanje i sudjelovanje u političkom životu, te pravo na ravnopravnost u svim društvenim i pravnim okvirima. Iako su u mnogim dijelovima svijeta postignuti značajni pomaci, borba za prava žena i dalje traje, jer se žene širom svijeta i dalje suočavaju s mnogim oblicima diskriminacije i neravnopravnosti. Važno je neprestano raditi na osvješćivanju i jačanju tih prava.
Stručna suradnica knjižničarka
Ljiljana Godinić, dipl. oec.
[više]Posjet knjižnici Galženica
Autor: Irena Rajković, 3. 3. 2025. 18:07

U četvrtak 20.2. učenici 2.c i 2.d posjetili su Područnu knjižnicu Galženica i prisustvovali su predavanju o 11 stoljeća hrvatskoga glagoljaštva. Gošća-predavačica je bila dr.sc. Ana Mihaljević iz Staroslavenskog instituta.
U pratnji učenika bile su knjižničarka Ljiljana Godinić te profesorice Biljana Lončar Mahmutović i Sanja Mirenić.
[više]Posjet Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici u Zagrebu
Autor: Irena Rajković, 3. 3. 2025. 17:23

U četvrtak, 20. veljače 2025. razred 3.a posjetio je Nacionalnu i sveučilišnu knjižnicu u Zagrebu u sklopu Dana otvorenih vrata knjižnice. Ovogodišnja tema je rukopisna baština. To je samo dio najvrjednije hrvatske i svjetske kulturne i znanstvene baštine koje se ovdje čuva.
Naši učenici su uz stručno vodstvo djelatnika knjižnice obišli knjižnicu i dobili uvid u bogati fond knjižnice i njezine posebne zbirke; Zbirku muzikalija i audiomaterijala, Grafičku zbirku, Zbirku rukopisa i starih knjiga i Zbirku zemljovida i atlasa. Cilj posjete je obilježavanje Dana NSK i Dana hrvatskoga glagoljaštva koji je i spomendan Republike Hrvatske. Učenici su prepoznali značaj NSK u društvu kao institucije od nacionalnog interesa.
Hrvatski sabor je za Dan NSK i Dan glagoljice i glagoljaštva proglasio 22. veljaču jer je na taj dan 1483. godine dovršen Misal po zakonu rimskoga dvora. Na portalu Glagoljica hr. može se pogledati ovo posebno djelo hrvatske kulture i pisane baštine.
To je prva knjiga tiskana na hrvatskom jeziku i najstarija knjiga otisnuta glagoljicom i je važan To dokaz da su Hrvati već u 15. stoljeću bili izrazito društveno, gospodarski i kulturno razvijen narod.
U ovoj godini (925. -2025.) obilježavamo 11. stoljeća hrvatskoga glagoljaštva pa je to
prigoda je za daljnje istraživanje ove teme.
U pratnji učenika bila je profesorica Vesna Radočaj i knjižničarka Ljiljana Godinić.
Više u foto galeriji:
Tekst: Ljiljana Godinić, stručna suradnica knjižničarka
[više]Dan otvorenih vrata Ekonomskog fakulteta u Zagrebu
Autor: Irena Rajković, 10. 2. 2025. 07:46

U petak 7.2.2025. naši maturanti, ekonomisti i komercijalisti, zainteresirani za nastavak obrazovanja u području ekonomije posjetili su EFZG. Od profesora te sadašnjih i bivših studenata saznali su o mogućnostima studiranja na Ekonomskom fakultetu u Zagrebu.
Nakon službenog dijela, na domjenku u prostoru KEFE (Kafić Ekonomskog fakulteta ) učenici su imali priliku porazgovarati sa sadašnjim i bivšim studentima i profesorima u neformalnijoj atmosferi i saznati odgovore na svoja konkretna pitanja.
U pratnji učenika: pedagoginja Ksenija Vatavuk Margetić, knjižničarka Ljiljana Godinić i nastavnice Marija Mohar i Antonija Nemet.
[više]Školski projekt Ambalaža u funkciji održivog razvoja
Autor: Irena Rajković, 20. 1. 2025. 14:04






Protokol o kontroli ulaska i izlaska iz škole
Autor: Krešimir Vurnek, 3. 1. 2025. 18:35
Poštovani roditelji, skrbnici i dragi/e učenici/-e,
Ministarstvo znanosti, obrazovanja i mladih donijelo je Protokol o kontroli ulaska i izlaska u školskim ustanovama.
Navedeni Protokol ćemo primjenjivati od 7. siječnja 2025. godine.
Razrednici će o Protokolu detaljno upoznati učenike, a i vas roditelje/skrbnike na roditeljskim sastancima.
Koordinacijom svih triju srednjih škola usuglašeno je da je glavni ulaz jedinstveni ulaz za sve učenike, radnike, roditelje i korisnike te se ostali ulazi ne smiju koristiti.
Do 7:30 sati, odnosno 30 minuta prije početka nastave učenici će ulaziti na glavni ulaz u školu, dok nakon 7:30 ulaz u školu neće biti omogućen.
U popodnevnom turnusu učenici mogu ulaziti u školu od 13:00 do 13:30, nakon toga vrata se zaključavaju.
Sukladno Protokolu, za vrijeme malog odmora, nije dozvoljeno napuštanje školske ustanova, a za vrijeme velikog odmora učenici će moći napustiti ustanovu.
Ljubazno vas pozivamo da pročitate Protokol, a o dodatnim specifičnostima vezama za našu školsku ustanovu, bit ćete obaviješteni na satovima razrednih odjela, roditeljskim sastancima te posredstvom Vijeća roditelja.
U dubokoj nadi kako se ovakvi najtragičniji događaji više nikada neće ponoviti.
S poštovanjem,
ravnatelj Miroslav Antolčić, dipl.ing.
ravnateljica Brankica Žugaj
ravnateljica Vesna Brkljačić
Dokument protokola u privitku.
[više]POSJET NAŠIH VOLONTERA SPECIJALNOJ BOLNICI ZA KRONIČNE BOLESTI DJEČJE DOBI U GORNJOJ BISTRI
Autor: Irena Rajković, 20. 12. 2024. 10:37

Tijekom prosinca u našoj školi trajala je humanitarna akcija prikupljanja potrebnih namirnica i ostalih potrepština za djecu i mlade Specijalne bolnice za kronične bolesti dječje dobi u Gornjoj Bistri. Volonteri naše škole u pratnji profesorica Ana Likević, Biljane Lončar Mahmutović i pedagoginje Ksenije Vatavuk Margetić prikupljene donacije uručili su 18. prosinca 2024. Osim što su uručili donacije, prijepodne proveli su u druženju s djecom Bolnice. Osmijeh, zagrljaj, pjesma, radost je ono što nam je prije svega svima potrebno. Tako je i susret naših volontera i štićenika Bolnice bio prepun emocija, smijeha, pjesme, igre, zagrljaja i veselja. Rastati nam se svima bilo je teško, ali veselimo se nekom novom druženju.
„Svijet bez ljubavi je svijet bez vrijednosti.“ (Bertrand Russell)
Zahvaljujemo se svim učenicima, nastavnicima i djelatnicima Škole koji su se uključili u ovu humanitarnu akciju.
Pedagoginja Ksenija Vatavuk Margetić
[više]Božićna priredba
Autor: Irena Rajković, 19. 12. 2024. 20:00
Božićna priredba naše Škole održana je 19. prosinca u maloj sportskoj dvorani. Priredbu su vodile maturantice Ana Šantek i Ema Vuković, a tehničari su bili također maturanti – Dominik Kvakan, Borna Devedžić, Domagoj Duvnjak i Lovro Balenović. Fran Mikulčić iz 3.a bio je naš službeni fotograf, ali je zaslužan i za uređenje i specijalne božićne animacije tijekom priredbe.
U pratnji profesora Ivana Veljače, Ana Šantek, Sara Črnjak i Marija Uhoda otpjevale su nam pjesme Božić, Božić bijeli, Kuća puna naroda i Sretan Božić svakome. Helena Kantarević odsvirala je na rogu pjesmu Narodi nam se.
Na samom početku se svim prisutnima obratila ravnateljica Vesna Brkljačić. Na priredbi smo se oprostili i od profesorice Gordane Gerhardinger koja je otišla u zasluženu mirovinu.
Winter's Epiphany recitiraju Sara Črnjak iz 1.c i Lucija Bižić iz 1.b, a pjesmu Blow Blow Thou Winter Wind recitira Lara Noršić iz 1.b. Pripremila ih je profesorica Maja Lizatović.
„Underneath the tree“ naziv je plesne točke koju su nam otplesale Tonka Martinčević, Mia Lončar, Lara Šašić, Marta Kuretić , Ana Milatović i Mihaela Mijatović. Pripremila ih je profesorica Ana Tihi Prajdić.
Pjesmu Dragutina Tadijanovića, „Dugo u noć u zimsku bijelu noć“ recitirali su učenici 1.c razreda – Lovro Zgurić, Lea Ribić i Lorena Pisačić. Pripremila ih je profesorica Ines Perlić.
Učenici 3.a razreda pripremili su nam prigodni video na engleskom jeziku.
Dva notturna recitirale su Hana Tašaković i Tea Mikulin , a zaplesali su Ana Milatović i Pavle Brnardić, a vizualnu prezentaciju pripremio je Fran Mikulčić. Pripremila ih je profesorica Andrea Majer.
Foklorna skupina naše škole otplesala je turopoljsku polku i drmeš. Zaplesale su Nela Mrakovčić, Leona Risek, Leona Žugaj, Ana Vinetić, Ema Žugaj, Lucija Kalanj, Lorena Mikulin, Zara Malbaša, Lea Hruban i Helena Kompes . Pripremila ih je profesorica Ana Tihi Prajdić.
Učenici 1.c prikazali su pravi zimski ugođaj u svojim literarnim radovima. Literarne radove čitali su Hana Jerleković ,Sara Bedenik i Marko Križić Pripremila ih je profesorica Ines Perlić.
Na samom kraju sve nas je razveselio Djed Božićnjak.
Velik doprinos našoj priredbi dali su profesori koji su pripremali učenike, a to su Andrea Majer, Ines Perlić, Ana Tihi Prajdić, Maja Lizatović, Sanja Mirenić te profesor Ivan Veljača. Profesorica Snježana Starčević pripremila je PPT prezentaciju.
[više]I u mom gradu Vukovar svijetli
Autor: Sanja Mirenić, 16. 11. 2024. 19:50

Stručni posjet Socijalnoj zadruzi Humana Nova
Autor: Sanja Mirenić, 31. 10. 2024. 13:54

U srijedu, 23.10.2024., učenici 2., 3. i 4. razreda smjera ekonomist posjetili su Socijalnu zadrugu Humana Novu u Čakovcu. 40-ak učenika naše škole, ravnateljica i nastavnici sudjelovali su na predavanju koje je održala gospođa Karolina Kraljić, voditeljica ljudskih potencijala u Humani Novoj. Učenici su obišli i proizvodnju te su imali priliku kupiti proizvode ove socijalne zadruge.
Socijalna zadruga Humana Nova lider je društvenog poduzetništva u regiji. Ovo neprofitno eko poduzeće osnovano je 2011. godine, a danas ima 58 zaposlenih osoba s invaliditetom i društveno isključenih osoba.
Učenici su posjetili i franjevačka crkvu sv. Nikole biskupa gdje je fra Filip Đurđević,gvardijan, na zanimljiv način predstavio ovo marijansko svetište tzv. međimurski „Asiz“ u koje dolaze brojni vjernici iz Međimurja, Varaždina, Zagorja, Podravine, Slovenije, Mađarske i šire, a kako bi doživjeli ono što je i sv. Franjo prije više od osam stoljeća doživio u crkviciPorcijunkuli podno Asiza.
Posjetili smo i Ekonomsku i trgovačku školu Čakovec u kojoj su nas srdačno dočekali predstavnici škole zajedno s ravnateljicom gospođom Bosiljkom Vinković Kukolić. Predstavili su nam učeničku zadrugu Terra Economica i aktivnosti koje provode unutar nje.
Realizirani stručni posjet jedna je od aktivnosti ovogodišnjeg školskog projekta Ambalaža u funkciji održivog razvoja. Cilj ovogodišnjeg projekta je promicati održivu potrošnju tekstilnih proizvoda za dobrobit pojedinca i zajednice, a realizirane aktivnosti dio su međupredmetne korelacije predmeta Društveno odgovorno poslovanje, Marketing, Računovodstvo proizvodnje i trgovine te Poduzetničko računovodstvo.
Veselimo se prosincu i prezentaciji realiziranih aktivnosti naših učenika u projektu!
Prof. Marija Mohar, Ivan Mohar, Ivana Jerleković, Jelica Kelava
[više]Mjesec hrvatske knjige u našoj školi
Autor: Sanja Mirenić, 28. 10. 2024. 14:20




EUROPSKI TJEDAN KODIRANJA (EU CODE WEEK - 14.-27. listopada 2024)
Autor: Irena Rajković, 28. 10. 2024. 10:28

Kao i svih godina do sada i ove godine naša škola obilježava Europski tjedan kodiranja
Europski tjedan kodiranja (EU Code Week) je sjajna inicijativa koja se održava svake godine i ima za cilj približiti programiranje i digitalnu pismenost svima, od djece do odraslih.
[više]
Teme za završni rad šk. god. 2024./25.
Autor: Jagoda Kovačić, 11. 10. 2024. 10:33
OBAVIJEST UČENICIMA ZAVRŠNIH RAZREDA
Teme za završni rad 2024./2025.
Ravnateljica Škole u suradnji s nastavnicima struke – nositeljima tema, a na prijedlog Stručnih vijeća škole donijela je 11. listopada 2024. odluku o temama za završni rad u šk. god. 2024./25.
Učenici teme za završni rad biraju najkasnije do 25. listopada 2024. g.
[više]Učenici i roditelji mogu iz e-Dnevnika ispisati potvrde o školovanju učenika koje mogu koristiti za različite svrhe [ostvarivanje prava na učenički prijevoz, dječji doplatak, stipendiranje i druge]. Potvrda sadrži elektronički pečat i koristi se u svrhu dokazivanja da je učenik u aktualnoj školskoj godini upisan u program i razred, odnosno da ima status redovitog učenika. U padajućem izborniku učenik iii roditelj mogu odabrati odgovarajuću svrhu potvrde iz šifarnika i nakon toga ispisati potvrdu. Ovako generirana potvrda je u pdf formatu, sadrži elektronički pecat i nakon sto ste ju preuzeli na računalo iii mobilni uređaj možete ju slati elektroničkom postom iii ispisati, ovisno o potrebama.
« Ožujak 2025 » | ||||||
Po | Ut | Sr | Če | Pe | Su | Ne |
24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 1 | 2 |
3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 |
10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 |
17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 |
24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 |
31 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 |
"Kako zaštititi djecu na internetu"
Program Zaštita sigurnosti djece na internetu i u svijetu mrežnih tehnologija pokrenut je u suradnji Ministarstva znanosti i obrazovanja i Hrvatske regulatorne agencije za mrežne djelatnosti (HAKOM) te partnerstvu s Hrvatskom poštom.
U cilju edukacije roditelja i djece, HAKOM je pripremio i video o zaštiti djece na Internetu koji je dostupan na poveznici http://bit.ly/HAKOM5 , a čija je glavna namjena upućivanje djece o prihvatljivom i odgovornom komuniciranju na Internetu te stvaranju odnosa povjerenja u kojem se djeca odraslima uvijek mogu obratiti ako se zbog korištenja Interneta osjećaju nelagodno, ustrašeno ili ugroženo.
http://bit.ly/HAKOM4 - brošura „Kako se zaštititi u svijetu interneta i mobilnih telefona“
http://bit.ly/HAKOM5 - video o zaštiti djece na Internetu
Ukupno: 560271