Povijest

U ljeto 1991. godine, točnije 12. srpnja 1991. godine Skupština Grada Zagreba (tada je Velika Gorica administrativno pripadala Gradu Zagrebu) donijela je Odluku o ukidanju Centra usmjerenog obrazovanja „Vladimir Bakarić“ i osnivanju Gimnazije Velika Gorica, Obrtničke škole za strojarstvo i elektrotehniku Velika Gorica i Ekonomske škole Velika Gorica. U istoj Odluci piše:

-početak rada Ekonomske škole Velika Gorica je 01. rujna 1991. godine;

- djelatnost Ekonomske škole Velika Gorica je ostvarivanje odgojno-obrazovnog programa iz područja ekonomije;

- učenici koji u školskoj godini 1990./91. završavaju prvi, drugi i treći razred upravno-pravne struke nastavljaju obrazovanje u Ekonomskoj školi;

- privremeni ravnatelj Ekonomske škole u osnivanju je profesor matematike Žarko Bešić.

Prema tome, za rođendan Ekonomske škole Velika Gorica uzimamo nadnevak 01. rujna 1991. godine.

Istini za volju, ekonomski program u Velikoj Gorici prisutan je od školske godine 1985./86. Te školske godine svi programi srednjih škola u Velikoj Gorici uselili su u novu, upravo izgrađenu zgradu u ulici kralja Stjepana Tomašević 21. Škola je radila pod imenom Centar za usmjereno obrazovanje „Vladimir Bakarić“ (V. Bakarić, hrvatski političar iz doba SFRJ, rođen u Velikoj Gorici).

Već od prve godine rada Centra uveden je i ekonomski program, upisana su dva razredna odjela ekonomista, ali kao dislocirani razredni odjeli Ekonomskog obrazovnog centra „Boris Kidrič“ iz Zagreba. Sljedeće školske godine razredi su priključeni „Vladimiru Bakariću“ da bi, kako je rečeno, od 01. rujna 1991. godine sa svojim radom počela nova obrazovna ustanova - Ekonomska škola Velika Gorica.

U svojoj prvoj godini rada Ekonomska škola upisuje tri razredna odjela ekonomista, i sa naslijeđenih sedam razrednih odjela ekonomista, i deset razrednih odjela učenika upravno-pravne struke, ima dvadeset razrednih odjela. Od školske godine 1994./95. do školske godine 1996./97. Škola je „čista“ ekonomska. U školskoj godini 1997./98. u Školu se uvodi trogodišnji program prodavač, i od tada  Škola redovito upisuje po tri razredna odjela ekonomista i jedan razredni odjel prodavača, pa u konačnici ima petnaest razrednih odjela s nešto manje od 500 učenika.

Evo nekoliko karakteristika koje su obilježile rad Ekonomske škole Velika Gorica:

-         uglavnom veliki interes učenika za upis u oba programa;

-         vrlo velika prolaznost, uspješno polaganje završnog ispita i upisa na fakultete;

-         kulturna djelatnost Škole: recitatori, literati, dramski rad, glazba, ples, sve ukomponirano u tradicionalne školske priredbe za Božić i Dan Škole (30. svibnja), te posjet izložbama i kazališnim predstavama u Velikoj Gorici i Zagrebu;

-         športska djelatnost Škole kroz rad u Školskom športskom klubu „Bumbar“ i organizirana natjecanja;

-         natjecanja iz opće-obrazovnih i posebno stručnih predmeta u kojima su se konstantno postizali vrlo dobri rezultati;

-         rad vježbeničkih tvrtki, domaći i međunarodni sajmovi vježbeničkih tvrtki;

-         projekti unutar struke (MBuR, mali biznis u razredu), kao i iz drugih područja rada;

-         humanitarni rad: prikupljanje novčane pomoći za bolesne i nemoćne, prikupljanje materijalne pomoći za učenike koji su živjeli u područjima posebne državne skrbi, i tradicionalna suradnja sa Centrom za odgoj i obrazovanje djece u Velikoj Gorici;

-         vrlo dobra informatička i svaka druga opremljenost Škole;

-         stručna ekipiranost nastavničkog i ostalog kadra;

-         dobra suradnja s roditeljima, lokalnim političkim i kulturnim ustanovama i medijima;

-         razvijanje domoljublja kroz jednodnevne izlete za učenike i nastavnike pod nazivom „Upoznajmo lijepu našu“, s kojim smo obišli gotovo sve dijelove Hrvatske, s posebnim naglaskom na Vukovar i njegovu ulogu u Domovinskom ratu;

-         višednevne maturalne ekskurzije u inozemstvo.ž

Izvannastavne aktivnosti

Kulturno-umjetnički rad

Naša škola kroz protekle školske godine njegovala je literarni izraz i scensko stvaralaštvo po kojem je postala poznata ne samo u okvirima škole već i na gradskim i međugradskim manifestacijama. Kako je u tradiciji naše škole održavanje svečanih priredbi povodom blagdana Božića i Nove godine te Dana škole, mnogi učenici su imali priliku pokazati svoje umijeće na daskama pozornice. Naravno, svake smo godine i učesnici na smotri „Lidrano“.

:: opširnije ::

objavio: Jagoda Kovačić  datum: 15. 11. 2013. 10:43