Programi u Ekonomskoj školi Velika Gorica

Autor: Jagoda Kovačić, 15. 11. 2013.

Ekonomist - 4 godine

Prodavač - 3 godine

Ekonomist

Nastavni plan i program tijekom školovanja:

1. razredZajednički općeobrazovni dio:  hrvatski jezik, strani jezik s dopisivanjem, povijest, vjeronauk/etika, geografija, tjelesna i zdravstvena kultura, matematika, kemija, biologija. Obvezni strukovni predmeti:  osnove ekonomije, poslovne komunikacije, računovodstvo, poduzetništvo, informatika. Izborni strukovni predmeti: obiteljski posao ili globalno poslovno okruženje.
  1. razred - Zajednički općeobrazovni dio:   hrvatski jezik, strani jezik s dopisivanjem, povijest, vjeronauk/etika, geografija, tjelesna i zdravstvena kultura, matematika. Obvezni strukovni predmeti: osnove ekonomije, poslovne komunikacije, računovodstvo, poduzetništvo, društveno odgovorno poslovanje, informatika.Izborni strukovni predmeti: uvod u poslovno upravljanje ili osnove turizma.
  1. razred - Zajednički općeobrazovni dio: hrvatski jezik, strani jezik s dopisivanjem, vjeronauk/etika, geografija, tjelesna i zdravstvena kultura, matematika. Obvezni strukovni predmeti: osnove ekonomije, statistika, komunikacijsko prezentacijske vještine, računovodstvo, marketing, bankarstvo i osiguranje, vježbenička tvrtka. Izborni strukovni predmeti: računovodstvo neprofitnih organizacija ili upravljanje prodajom.
  1. razred - Zajednički općeobrazovni dio: hrvatski jezik, strani jezik s dopisivanjem, vjeronauk/etika, geografija, tjelesna i zdravstvena kultura, matematika. Obvezni strukovni predmeti: osnove ekonomije, računovodstvo, marketing, bankarstvo i osiguranje, tržište kapitala, vježbenička tvrtka, pravno okruženje poslovanja. Izborni strukovni predmeti: analiza financijskih izvješća ili marketing usluga.

Učenik ekonomske škole koji je s uspjehom završio sva četiri razreda škole i koji je s uspjehom izradio i obranio završni rad, završio je ekonomsku školu i stekao zanimanje ekonomist. Izrada i obrana završnog rada je u organizaciji i provedbi Škole.

Prodavač

Nastavni plan i program tijekom školovanja:

1. razredZajednički općeobrazovni dio: hrvatski jezik, strani jezik, povijest, vjeronauk/etika, tjelesna i zdravstvena kultura,  matematika. Obvezni strukovni predmeti: nabavno poslovanje, poslovanje prodavaonice, poznavanje robe, prodajna komunikacija. Izborni strukovni predmeti: ekologija i održivi razvoj ili kreativnost u poslovanju.  Praktična nastava*.
  1. razred - Zajednički općeobrazovni dio: hrvatski jezik, strani jezik, geografija, vjeronauk/etika, tjelesna i zdravstvena kultura,  matematika, osnove informatike. Obvezni strukovni predmeti:  poznavanje robe, prodajno poslovanje, osnove marketinga.  Izborni strukovni predmeti: aranžiranje i estetsko oblikovanje ili prezentacijske vještine. Praktična nastava*.
  1. razred - Zajednički općeobrazovni dio: hrvatski jezik, strani jezik, vjeronauk/etika, politika i gospodarstvo, tjelesna i zdravstvena kultura,  matematika. Obvezni strukovni predmeti: poznavanje robe, poslovna dokumentacija, ponašanje potrošača.  Izborni strukovni predmeti: upravljanje prodavaonicom ili odnosi s kupcima. Praktična nastava*.

* Praktična nastava: 1. razred tjedno 4 sata (jedan dan), 2. razred tjedno 7 sati (jedan dan), 3. razred tjedno 14 sati (dva dana).

Srednje obrazovanje učenika u strukovnim programima koji traju tri godine završava izradom i obranom završnog rada u organizaciji i provedbi škole. Učenik koji je s uspjehom izradio i obranio završni rad stekao je zanimanje prodavač.